Author Archives: Matura Shteterore 2020

Besa Shahini: Viti akademik do të mbyllet, në një formë apo një tjetër

Shpërndajeni me shokët që të informohen: Share-512.png

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, në një intervistë  për “Opinion” në Tv Klan,  i është përgjigjur disa pyetjeve të studentëve dhe maturantëve, të paraqitura nga gazetari Blendi Fevziu.

Shqetësimet që kanë ardhur si pasojë e situatës së koronavirusit, lidhen me efektivitetin e mësimit online dhe shqetësimin se maturantët ndihen të papërgatitur për t’u futur në provime.

Ministrja tha se është në dijeni të këtyre shqetësimeve, duke thënë se po mendohen mënyra alternative për t’u ardhur në ndihmë.

Ndërkaq ajo tha se shpreson që shumë shpejt të hapen shkollat dhe të vijojë procesi mësimorë për të shkuar me tej në provimet e maturës, duke mos u humbur vitin nxënësve.

Copy of Filluan Përgatitjet për Maturën Shtet.png

“Shpresoj të kthehemi në shkolla dhe ta mbyllim këtë vit akademik , do shohim si po zhvillohet situata dhe kur të jetë e sigurtë, do të kthehemi dhe të bëjmë provimet kombëtare.  Ky vit do të mbyllet në një formë apo në një tjetër sepse nuk kemi pse penalizojmë nxënësit”.

E pyetur për bursat e studentëve, Shahini tha se të gjithë studentët që janë në sistemin e bursave do të paguhen, ndërsa shtoi se për ata studentë që nuk kanë mundësi të paguajnë tarifën e universitetit, mund t’i drejtohen me email ministres apo duke i shkruan në faqen e Facebook, për të analizuar rastin dhe gjetur një zgjidhje të mesme. /tvklan.al

Shpërndajeni me shokët që të informohen: Share-512.png

Besa Shahini: Asnjë penalizim për maturantët, ja si do të hartohen provimet

Shpërndajeni me shokët që të informohen: Share-512.png

Teksa institucionet arsimore publike dhe jopublike janë mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit, ministrja e Arsimit, Besa Shahini u shpreh gjatë një prononcimi për mediat se nuk beson se ky vit do të digjet dhe se shpreson gjithashtu që nuk do të shtyhen datat e provimeve të studentëve për mbylljen e vitit. “Nuk ekziston mundësia e djegies së këtij viti. Do marrim parasysh punën që vijoi deri kur u bë pandemia dhe punën online dhe kur të kthehemi në shkolla do të bëjmë vlerësimin përfundimtar. Shpresoj që të mos kemi nevojë të lëvizim  datat dhe të kryejmë provimet përfundimtare dhe të mbyllim vitin siç duhet”, deklaroi ajo. Më tej, Shahini u bën thirrje pedagogëve të punojnë, pasi sipas saj, të gjithë pedagogët do të paguhen. Ju bëj thirrje pedagogëve të punojnë, pasi të gjithë pedagogët do të paguhen. Ka një brengë për nxënësit e dobët apo familjet e të cilave nuk mund të përballojnë të kenë akses në mësimin online. Prej me shume se dy javësh shkollat janë mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe udhëzimi i fundit është që shkollat do të qëndrojnë të mbyllura deri më 3 prill”, nënvizoi Shahini.

Po ashtu ajo tha se nuk do ketë asnjë penalizim për maturantët, pasi provimet do të hartohen në mënyrë të tillë që të mos kenë të bëjnë me kapitujt e humbur gjatë pushimeve. “Sivjet provimet e maturës  do ti bëjmë në salla të mëdha si vitete  tjera, korrigjimni i tëri dixhital ndërsa testi do të administrohet me laps dhe letër. Kjo do të ndodhë kur të mbyllet periudha e pandemisë dhe të kemi mundësi të grumbullohemi në salla të mëdha. Matura është në qershor dhe shpresoj të kemi mundësi deri atëherë. Duhet të kemi kujdes me pyetje që i bëjmë, të heqim temat që nuk janë zhvilluar gjatë kësaj periudhe që të jetë sa më i drejtë. Maturanët të mos shqetësohen, ta shfytëzojnë kohën për të mësuar sa është e mundur. I kemi orientuar mësuesit e maturantëve që të fokusohen te lëndët që ata kanë zgjedhur për maturë dhe të mos i ngarkojnë me lëndë të tjera. Po shohim dhe shtetet e tjera. Gjermania ka lëvizur datat se i ka pasur në fillim të majit, Franca i ka në qershor si Shqipëria dhe nuk ka njoftim që ti anulojë. Maturantët nuk kanë nevojë të shqetësohen, ne do të marrim parasysh se cilat tema i kanë zhvilluar dhe cilat jo”, tha ajo.

Shpërndajeni me shokët që të informohen: Share-512.png

PROGRAME STUDIMI TË AKDREDITUARA PËR VITIN AKADEMIK 2020-2021

Menaxhimi i Stresit nga COVID-19, Këshilla për kujdesin ndaj vetes

Menaxhimi i Stresit nga COVID-19, Këshilla për kujdesin ndaj vetes

Përgatiti: maturashteterore.com

  1. Bëni një pushim nga lajmet – Mbingarkesa e informacionit mund të jetë shqetësuese. Bëni një përpjekje për t’u larguar për një periudhë kohe nga ekranet.
  2. Kujdesuni për trupin tuaj –  Meditoni, hani ushqime të ekuilibruar mirë, merrni frymë thellë. Përveç qëndrimit të sigurt, qëndroni të shëndetshëm.
  3. Bëjeni kohën të kalojë pa u ndjerë – Përdorni disa minuta të ditës tuaj për të bërë diçka që ju pëlqen.
  4. Lidhu me të tjerët. – Bisedoni me njerëzit që keni besim në lidhje me shqetësimet tuaja dhe se si ndiheni.

Situata mbizotëruese mund të jetë e tensionuar dhe frikësuese, por përballimi i stresit do t’ju bëjë ju, njerëzit që ju interesojnë dhe komunitetin tuaj më të fortë.

 

Ndalohet rreptësisht kopjimi pa përmendur burimin zyrtar !

Jo vetëm mësim online por dhe shërbim psiko-social, Besa Shahini: Situatë e pazakontë, nxënësit janë nevojë

Shpërndajeni me shokët që të informohen: Share-512.png

Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se në javën e katërt të mësimit nga shtëpia, tashmë nxënësit do të kenë në dispozicion dhe shërbimin psiko-social shkollor.

Përmes një videomesazhi në ‘Facebook’ Shahini theksoi se kjo është një periudhë e pazakontë, ndërsa pohoi se nxënësit kanë nevojë për mbështetje shtesë, ne nje kohe kur vendi eshte prekur nga pandemia e koronavirusit.

MESAZHI I SHAHINIT
Nxënësit që kanë nevojë për mbështetje shtesë në këtë situatë të pazakontë, do të kenë qasje në SHËRBIMIN PSIKO-SOCIAL SHKOLLOR. Kontaktoni psikologun apo punonjësin social në linqet më poshtë:

Durrës: http://durres.arsimiparauniversitar.gov.al/kendi-i-psikolo…/

Lezhë: http://lezhe.arsimiparauniversitar.gov.al/kendi-i-psikolog…/

Burimi i informacionit: BalkanWeb

Coronavirus.al, platforma ofron informacion dhe këshillat për situatën nga COVID-19

Coronavirus.al është platforma që ofron informacionin e nevojshëm, këshillat e vyera dhe pasqyrimin e të rejave të fundit lidhur me gjendjen e shkaktuar nga COVID-19 në Shqipëri.
Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj është shprehur sot se kjo platformë u mundëson qytetarëve shqiptarë informacionin e nevojshëm lidhur me gjendjen e shkaktuar nga COVID-19 në Shqipëri.
Gjithashtu kjo platformë pasqyron edhe këshillat e vyera dhe pasqyrimin e të rejave të fundit në lidhje me këtë virus në vendin tonë.
“Platforma që ofron informacionin e nevojshëm, këshillat e vyera dhe pasqyrimin e të rejave të fundit lidhur me gjendjen e shkaktuar nga COVID-19 në Shqipëri”, ka theksuar sot Cakaj.
Në faqen e internetit http://www.coronavirus.al, qytetarët kanë mundësi të ndjekin në kohë reale të rejat nga fronti i luftës kundër COVID-19.

Burimi: ATSH

« Zëra Më të Vjetër